Religioosne uuenemine tähendab midagi enamat kui moraalsete seisukohtade muutus või religioossete institutsioonide reform. See otsib vaimseid juuri, millest tulenevad inimeste mõtted, tunded ja tahteimpulsid suhetes jumaliku maailmaga. Kes usub, et inimesed võivad leida uusi religioosseid impulsse vaid iseendast või ekspertidelt, sellel ei ole järgnevate loengutega midagi peale hakata. Sest need loengud lähtuvad sellest, et kogu religioossuse keskmes seisab tervendamine, inimkonna tervendamine näiliselt raskest saatuslikust sammust mateeriasse. See samm oli siiski mõttekas ja vajalik, et jõuda vabaduseni.
Käesolevad loengud käsitlevad seda, kuidas mõista neid kahte asja - rasket saatust ja vabadust - vaimse maailma kõrgeima tahtena ning kuidas on võimalik vabaduses jõuda tervenemiseni, kogedes ja mõistes toimivaidjumalikke jõude ning nendega ühinedes.
Tänapäeval on usulised tunded, mõtted ja impulsid ebaselgemad, segasemad kui varem. Seni usuküsimustes meile pakutavad arusaamad ei aita meid enam. Ilma omaenda teadvusjõude pingutamata ja koolitamata ei jõua me edasi.
Armen Tõugu näitab arengulisi suundumusi, mille põhjused on vähem usuinstantside välises ajaloos, kui pigem inimkonna arengu sügavamates vooludes. Pöördepunktiks ja keskmeks on seal Kristuse impulss ennast Maaga siduda ja seotuks jääda, millest lähtudes me võime saada ühenduse tervendavate jõududega ja seda ühendust tugevdada.
Armen Tõugu ei jää peatuma kirjelduste juures. Ta käsitleb loengutes väga praktilisi tunnetusmeetodeid ja harjutusi, mille abil igaüks võib leida oma isiksusele vastavaid tunnetusi ja korrastavaid impulsse nii isiklike küsimuste kui ka suurte ajastut hõlmavate küsimuste osas. Selles mõttes arendab Armen Tõugu mitte süsteemi, vaid tunnetus- ja koolitusmeetodit, mida erinevad üksikisikud, rühmad ja kolleegiumid juba töös kasutavad. Tema meetodites on paralleele Rudolf Steineri lähenemisviisiga sada aastat tagasi ning neid võib mõista kui ajakohaseid täpsustusi.