"Kirjutasin selle raamatu erinevatest Ukraina peredest pärit lastest 2017. aastal, kui Venemaa oli vallutanud Krimmi ning okupeerinud ajutiselt osa Donetskist ja Luganskist. Kirjutan eessõnu eri keeltes avaldatavatele raamatutele oma Kiievi kodu vannitoas vene kahuritule möirgamises. Kujutan ette, et üks Maia klassiõde palvetab praegu pommivarjendis, teine kirjutab kirja oma Venemaal vangis istuvale isale ja kolmas on juba kaotanud lähedase. Tõenäoline, et mõni poistest või tüdrukutest alustab oma elu Tallinnas. Sõda käib alati laste vastu. Selle tekstiga tahan maailmale hüüda, et minu riigi lapsed vajavad rahvusvahelist kaitset," kirjutas Larõssa Denõssenko 2022. aasta veebruaris.
Ukraina inimõiguslase muhe pildiraamat tuletab meile meelde laste õigust elada turvaliselt ja armastatuna, olenemata sellest, mitu vanemat neil on, kas nad on sõja või emigratsiooni tõttu lähedastest eraldatud või pidanud kodumaalt põgenema. Paljud lapsed on kogenud leina ja kaotust, kuid keegi ei saa neilt võtta õigust unistada.
Maia ja tema klassikaaslased on erineva perekondliku taustaga, kuid nad on kõik omavahel sõbrad. Sofia isa on jäänud kaduma lahingutes Venemaaga. Teise Sofia vanemad ei saanud kaua aega last, kuid said kingitud munarakud, millest sündis Sofia. Aksana elab koos isaga, sest tema ema on surnud. Krystyna elab vanaema juures, sest tema vanemad töötavad välismaal. Rajis on krimmitatarlane, kelle perekond pidi Vene okupatsiooni tõttu kodumaalt lahkuma. Tymko vanemad on lahutatud ning ta elab vaheldumisi ema ja isa juures. Petro on roma ja tal on väga suur perekond. Maial endal on seevastu kaks ema.
Ukrainlanna Larõssa Denõssenko on Ukrainas tuntud kirjanik, jurist, inimõiguste aktivist, tele- ja raadioajakirjanik ning Ukraina PEN-i liige. Ta töötab ÜRO hea tahte saadikuna, et suurendada sallivust Ukrainas. "Maia ja sõbrad" on Ukrainas väga tuntud, sest raamatu ilmudes 2017. aastal süüdistasid mitmed paremäärmuslikud rühmitused seda LGBTQ propagandas ja avaldasid kirjanikule survet, et ta tühistaks oma esinemise Lvivi raamatumessil. Süüdistused on absurdsed, sest raamatu 17 loost vaid üks räägib kahe emaga perest ning raamatu sõnum rõhutab armastust ja austust kaasinimeste vastu.
Raamatu on illustreerinud ukrainlanna Maria Foja. Ta on õppinud Kiievi Tehnikaülikooli vabade kunstide teaduskonnas. Foja on teinud illustratsioone Ukraina ajalehtedele, kirjastustele ja muule meediale.