Diferentseeritud ülesanded, mille sisu ja raskusaste toetavad individuaalset lähenemist ning suurendavad õpimotivatsiooni.
Põhipeatükke toetavad lisapeatükid (nt peatüki "Oiguskord" lisapeatükk on "Noored ja õigus"; "Ministeeriumite" lisapeatükk on "Suhtlus riigiametitega").
Läbivad liinid: märka demokraatiat, ennusta!
Rohkelt elulisi näiteid ja juhtnööre eluliste küsimuste lahendamisel.
Noore kunstniku Kaisi Pillarti mängulised illustratsioonid.
Opik on kui teejuht noorele inimesele, kus näitlikustades selgitatakse ühiskonna toimimise põhiprotsesse. Iga teema juures on õpilasele kaasamõtlemiseks küsimused, mis toetavad ennekõike mõistmist ja oskust luua seoseid. Opilast suunatakse märkama ja väärtustama õigusriigi toimimise põhimõtteid ning demokraatlikku käitumiskultuuri.
Opik suunab märkama demokraatiale omaseid protsesse ning aitab mõtiskleda ühiskonna edasise arengu üle. Samuti pööratakse läbivalt tähelepanu Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahvidele, sidudes neid konkreetsete teemadega - see annab neile reaalse ja õpilasele mõistetava sisu.
Majandusplokk keskendub elulistele oskustele tulla toime aruka tarbija ja töövõtjana. Lisaks pööratakse suurt tähelepanu igapäevasele raha kasutamisele ning pannakse mõtlema riskidele ja vastutusele (laenamine, investeerimine). Opik keskendub just noorte seisundile majanduskeskkonnas, tutvustades näiteks noorte ja vaesuse probleemistikku, kuid peatutakse lähemalt ka moodsal iduettevõtlusel.
Opiku ülesehitus on klassikaline, lähtudes ühiskonna kolmest sektorist. Samas käsitletakse ka mitmeid viimastel aastatel esile tõusnud teemasid: näiteks kommunikatsioon ühiskonnas, e-riik ja ühiskonna jätkusuutlikkus. Nii mõnegi teema juures on fookus noortel ja nendega seotud teemadel.