Mis jääb alles, kui kõik kustub? Nimetu saare nimetutel kallastel haihtuvad asjad: kõigepealt linnud, siis roosid ja paadid... Paljud saare elanikud ei märkagi, kuidas ümbritsev vähehaaval olematusesse libiseb. Need vähesed aga, kes kadunut veel mäletavad, elavad pidevas hirmus salapolitsei ees, kes hääbunud esemed ja unustamisvõimetud inimesed hirmuäratavate mälujahtide käigus minema viivad.
Kui painajaliku loo peategelane, noor romaanikirjanik, avastab, et ka tema toimetaja võib peagi politsei haarangutes kaduma minna, otsustab ta aidata mehel põgeneda. Peagi tuleb tal silmitsi seista küsimusega - kuidas ja kellele kirjutada romaani, kui keegi ei mäleta enam sõnu ega tunne asju, mida need kunagi ammu tähistasid. Ja kuidas saavad teineteist armastada mees, kes kunagi midagi ei unusta, ja naine, kes enam midagi ei mäleta?
Autorist:
Yoko Ogawa sündis 1962. aastal Jaapanis Okayamas. Teismeeas "Anne Franki päevikut" lugedes tundis tulevane kirjanik hingesugulust selle traagilise saatusega neiuga, keda lahutasid temast aastakümned ja tuhanded kilomeetrid. Noor Ogawa hakkas pidama päevikut, kuhu kogunesid kirjad kallile sõbrale Annele. Ogawa leidis, et kirjutamine võib vangistatud meelele anda vabaduse. Anne Franki elusaatusest inspireeritud mälu, trauma ja identiteediga seotud küsimusi kõnetab Ogawa endale omase elegantse lihtsusega ka romaanis "Kustunud mälestuste saar".
Tänaseks üle 50 aime- ning ilukirjandusliku teose autorina on Ogawa pälvinud kõik olulisimad Jaapani kirjanduspreemiad (sh Akutagawa auhinna) ning saanud oma kirjandusliku ja akadeemilise panuse eest Jaapani valitsuselt aumedali. Eesti lugejale on kirjanik varasemast tuttav romaani "Majapidaja ja professor" järgi.